Aihearkisto: Kansainväliset kilpailut

Ruotsin junioriavoimet & Safir International Örebrossa 19.-23.2.2020

Ruotsin junioriavoimiin ja Safir Internationaliin osallistuu tällä viikolla laaja suomalaisjoukkue. Mukana naisjuniorivoittoisessa joukkueessamme ovat Aleksandra Titievskaja, Ramona Betz ja Anni Heljala. Loppuviikosta turnaukseen liittyvät vielä myös Sam Khosravi, Aleksi Räsänen, Maria Girlea ja Mihai Girlea.

Tuloksia päivitetään tänne turnauksen edetessä.


Kuvat: Ramona Betz ja Aleksandra Titievskaja


23.2.2020 ottelut

Kadettipoikien kaksinpelin pääkaavio
1/32 Sam Khosravi – Prayesh Suresh Raj (IND) 1-3 (5-11, 11-7, 10-12, 3-11)

Kadettipoikien kaksinpelin consolation
1/16 Aleksi Räsänen – Ivan Vinogradov (RUS) 1-3 (10-12, 11-9, 9-11, 10-12)
1/32 Aleksi Räsänen – William Bergenblock (SWE) 3-0 (11-8, 11-7, 14-12)
1/32 Mihai Girlea – Kahi Noah Lam (NOR) 1-3 (9-11, 11-9, 5-11, 4-11)

Kadettityttöjen kaksinpelin consolation
1/32 Maria Girlea – Mia Griesel (GER) 0-3 (9-11, 4-11, 9-11)
1/64 Maria Girlea – Isha Bajpai (USA) 3-2 (11-8, 6-11, 8-11, 12-10, 11-7)

21.2.2020 ja 22.2.2020 ottelut

Kadettipoikien kaksinpelin karsintapelit
Aleksi Räsänen – Sofus Andreasen (DEN) 2-3 (11-6, 6-11, 11-9, 11-13, 8-11)
Aleksi Räsänen – Simeon Martin (CAN) 1-3 (1-11, 8-11, 11-9, 8-11)
Aleksi Räsänen – Laurin Friedrich Johann Struss (GER) 1-3 (11-8, 5-11, 9-11, 4-11)
Mihai Girlea – Miron Vasilev (RUS) 0-3 (2-11, 2-11, 5-11)
Mihai Girlea – Mykhailo Lovha (UKR) 0-3 (4-11, 7-11, 5-11)
Mihai Girlea – William Bergenblock (SWE) 0-3 (3-11, 6-11, 2-11)

Kadettityttöjen kaksinpelin karsintapoolit
Maria Girlea – Ekaterina Ivanova (RUS) 0-3 (9-11, 8-11, 8-11)
Maria Girlea – Elvira Söderlund (SWE) 1-3 (8-11, 8-11, 11-8, 8-11)
Maria Girlea – Shriya Anand (IND) 0-3 (8-11, 8-11, 8-11)

Minikadettipoikien kaksinpelin consolation
Mihai Girlea – Olle Stahl (SWE) 1-3 (4-11, 13-11, 4-11, 9-11)

Minikadettipoikien kaksinpelin karsintapoolit
Mihai Girlea – Kai Yang Jayden Tan (SGP) 0-3 (3-11, 6-11, 8-11)
Mihai Girlea – Peter Alestedt (SWE) 0-3 (7-11, 5-11, 7-11)
Mihai Girlea – Yaroslav Kravets (UKR) 0-3 (6-11, 8-11, 8-11)

19.2.2020 ja 20.2.2020 ottelut

Juniorityttöjen kaksinpelin pääkaavio
1/64 Ramona Betz – Hannah Holgersson (SWE) 0-4 (6-11, 7-11, 5-11, 3-11)

Juniorityttöjen kaksinpelin consolation
1/4 Aleksandra Titievskaja – Anna Pyaterikova (RUS) 0-3 (8-11, 8-11, 3-11)
1/8 Aleksandra Titievskaja – Sophie Gauthier (CAN) 3-1 (12-10, 9-11, 11-6, 11-9)
1/16 Aleksandra Titievskaja – Elvira Söderlund (SWE) 3-2 (11-7, 12-10, 3-11, 5-11, 11-8)
1/32 Aleksandra Titievskaja – Ida Bonding Schosler (DEN) 3-2 (11-5, 9-11, 14-12, 5-11, 11-8)
1/32 Anni Heljala – Natalie Chan (USA) 1-3 (10-12, 11-8, 8-11, 9-11)

Juniorityttöjen kaksinpelin karsintapelit
Anni Heljala – Alina Vydruchenko (UKR) 0-3 (4-11, 8-11, 9-11)
Anni Heljala – Katherine Morin (CAN) 0-3 (8-11, 4-11, 11-13)
Aleksandra Titievskaja – Maria Sirakova (USA) 2-3 (11-6, 6-11, 7-11, 11-8, 13-15)
Aleksandra Titievskaja – Matilda Hansson (SWE) 1-3 (2-11, 4-11, 12-10, 6-11)
Aleksandra Titievskaja – Beatriz Fiore (BRA) 3-0 (11-5, 12-10, 11-5)
Ramona Betz – Iuliia Pugovkina (RUS) 3-1 (11-9, 11-7, 8-11, 11-2)
Ramona Betz – Elvira Söderlund (SWE) 3-0 (13-11, 11-4, 11-6)
Ramona Betz – Daantje Lommen (NED) 3-1 (11-4, 10-12, 11-5, 11-6)

Juniorityttöjen nelinpeli
1/8 Ramona Betz / Aleksandra Titievskaja – Liubov Tentser / Vlada Voronina (RUS) 0-3 (9-11, 8-11, 5-11)
1/16 Ramona Betz / Aleksandra Titievskaja – Emilia Cabrera Mallette / Sophie Gauthier (CAN) 3-0 (11-5, 11-5, 11-9)
1/32 Ramona Betz / Aleksandra Titievskaja – Helga Dari / Hannah Hovden (HUN/NOR) 3-1 (8-11, 11-9, 11-6, 11-9)
1/32 Anni Heljala / Katherine Morin (CAN) – Ece Harac / Rebecca Muskantor (TUR/SWE) 0-3 (5-11, 8-11, 3-11)
1/64 Ramona Betz / Aleksandra Titievskaja – Beatriz Fiore / Karina Shiray (BRA) 3-0 (11-6, 11-7, 11-6)


Safir International tulospoimintoja
Naisten pääsarjassa Ramona Betz pooliykkösenä jatkoon ja cupissa sijoilla 17-32
Naisten pääsarjassa Aleksandra Titievskaja poolikakkosena jatkoon ja cupissa sijoilla 33-64
Naisten 1-sarjassa Ramona Betz sijoille 9-16
18-vuotiaiden tyttöjen sarjassa Maria Girlea sijoille 9-16


Junioriavointen yleissivu: https://www.ittf.com/tournament/5190/swedish-junior-cadet-open-ittf-junior-circuit/

Safir International yleissivu: https://idrottonline.se/BTKSafir-Bordtennis/Safir/SafirInternational

Safir International tulokset: http://resultat.ondata.se/000707/

Jura Morez TT:lle voitto Ranskassa – Oláh hoiteli oman osuutensa

Benedek Oláhin edustama Jura Morez TT nappasi pöytätenniksen Ranskan Pro A -liigassa myöhään lauantai-iltana 1-3 -vierasvoiton Villeneuve PPC:stä.

Alkuvaikeuksien jälkeen Oláh (WR104) hoiteli oman osuutensa kaatamalla venäläisen Vildan Gadievin (WR169) erin 3-1 (6-11, 11-8, 11-9, 11-7). Jura Morez jatkaa sarjassa toisena kaksi pistettä Rouen Spon takana.

Oláhin kausi jatkuu maaliskuun alussa Qatarissa iskettävässä ITTF:n World Tour Platinum -osakilpailussa.

Ranskan Pro A -liigan sarjatilanne ja ohjelma

http://www.fftt.com/pro/index.php?job=division&id=proam

ITTF:n World Ranking (päivitetään kuukausittain)

https://ranking.ittf.com/#/rankings/list/SEN/M;SINGLES/2020/6w

 

Suomalaisten pelit Unkarin avoimissa päätökseen

Benedek Oláh ei selviytynyt 64 pelaajan pääkaavioon Budapestissa järjestettävissä pöytätenniksen ITTF:n World Tourin osakilpailuissa.

Oláhin (WR104) pelit päättyivät kolmannella karsintakierroksella 1-4 (11-8, 10-12, 9-11, 7-11, 9-11) -tappioon ranskalaiselle Alexandre Cassinille (WR206).

Nelinpeleissä Oláh parinaan Alex Naumi jäi voiton päähän pääkaaviosta, kun serbialais-slovakialaispari Aleksandar Karakasevic / Lubomir Pistej oli suomalaisia vahvempi erin 3-0 (11-6, 11-5, 12-10).

Tokion olympiapaikkaa tavoittelevan Oláhin kausi jatkuu tulevana sunnuntaina Ranskan Pro A -liigassa, kun sarjakakkonen Jura Morez TT matkustaa Villeneuve PPC:n vieraaksi. Maaliskuun alussa ohjelmassa on ITTF:n World Tourin Platinum -osakilpailu Qatarissa.

Hungarian Openin ottelukaaviot

https://results.ittf.com/ittf-web-results/html/TTE5145/results.html#/knock-outs

 

2020 ITTF World Tour, Hungarian Open

Benedek Oláh aloitti voitolla Budapestissa järjestettävät pöytätenniksen ITTF:n World Tourin kilpailut.

Maailmanlistalla 104:ntenä olevan suomalaisen käsittelyssä kukistui espanjalainen Carlos Caballero (WR315) erin 4-2 (11-7, 11-4, 9-11, 8-11, 11-8, 11-8). Oláhin pääsy Unkarin avointen 64 parhaan joukkoon eli kilpailujen pääkaavioon vaatii vielä kaksi voittoa keskiviikon karsintakierroksilta. Seuraavaksi on vastassa ranskalainen Alexandre Cassin (WR206).

Alex Naumin (WR347) taival puolestaan päättyi karsintojen avauskierroksen 0-4 (10-12, 5-11, 7-11, 2-11) -tappioon serbialaiselle Zsolt Petolle (WR181).

Oláh ja Naumi aloittivat nelinpelin karsinnat 3-0 (11-7, 11-9, 11-2) -voitolla slovakialaisparista Tibor Spanik / Alexander Valuch. Suomalaiskaksikko pelaa keskiviikkona pääsystä 16 parhaan pääkaavioon serbialais-slovakialaisparia Aleksandar Karakasevic / Lubomir Pistej vastaan.

Keskiviikon suomalaisohjelma ja tulokset

MS PR3: CASSIN Alexandre (WR206) FRA – OLAH Benedek (WR104) FIN 4-1 (8-11, 12-10, 11-9, 11-7, 11-9)

MD PR2: KARAKASEVIC Aleksandar SRB / PISTEJ Lubomir SVK – NAUMI Alex FIN / OLAH Benedek FIN 3-0 (11-6, 11-5, 12-10)

Tiistain suomalaistulokset

MS PR1: NAUMI Alex (WR347) FIN – PETO Zsolt (WR181) SRB 0-4 (10-12, 5-11, 7-11, 2-11)
MS PR2: CABALLERO Carlos (WR315) ESP – OLAH Benedek (WR104) FIN 2-4 (7-11, 4-11, 11-9, 11-8, 8-11, 8-11)

MD PR1: SPANIK Tibor SVK / VALUCH Alexander SVK – NAUMI Alex FIN / OLAH Benedek FIN 0-3 (9-11, 7-11, 2-11)

Ottelukaaviot (aikaero +1 h)

https://results.ittf.com/ittf-web-results/html/TTE5145/results.html#/knock-outs

Livestream T1-T3

https://tv.ittf.com/livestream-schedule

 

Oláhin pelit Portugalissa päättyivät neljännesvälieriin – seuraavaksi ”kotikisat” Budapestissa

Benedek Oláhin kaksinpelisaldoksi Lissabonissa järjestettävässä pöytätenniksen ITTF:n Challenge Plus -osakilpailussa muodostui lopulta kaksi voittoa ja yksi tappio.

Pääsystä puolivälieriin isäntämaan Joao Geraldo oli suomalaista vahvempi erin 4-1 (15-13, 12-10, 4-11, 11-8, 11-2).

– Perjantain kahdesta voitosta olen tosi iloinen, mutta tämän päivän peli ei halunnut tulla millään minulle. Kaksi erää oli tiukkaa, sitten voitin yhden selvästi, lopussa kaveri voitti muutaman tuuripallon ja pelasi minua rennommin. Sellaista tämä pingis välillä on, Oláh kertasi lauantain kolmannen kierroksen koitoksen.

Oláhilla pitää jatkossakin kiirettä, sillä pelit jatkuvat jo tulevalla viikolla ITTF:n World Tourin ”kotikisoilla” Budapestissa.

– Takana on nyt kaksi ihan ok kisaa, joten tähän voisi vetää vielä kolmannen perään. Se tietäisi nousua myös maailmanlistalla, Seinäjoen Sisun mies ennakoi.

Helmikuun listalla Oláhin sijoitus on 104:s. Suomalaispelaajista tiistaina alkavassa Hungarian Openissa on mukana myös Alex Naumi. Kaksikko pelaa Budapestissa myös nelinpeleissä.

 

Oláhilla kahden voiton ystävänpäivä Lissabonissa

Benedek Oláh aloitti kaksinpelit mainiosti Portugalissa järjestettävässä pöytätenniksen ITTF:n Challenge Plus -osakilpailussa.

Perjantain avausottelussa Oláh (WR104) kaatoi ruotsalaisen Simon Arvidssonin (WR478) 4-2 (12-10, 4-11, 4-11, 13-11, 11-7, 11-7).

– Arvidssonista sain tärkeän voiton, hän pelaa aina minua vastaan hyvin. Välillä oli vähän ”paskat housuissa”, joten voittoon pitää olla tyytyväinen, Oláh veisteli.

Seinäjoen Sisun miehen vahvan vireen sai iltapelissä kokea myös maailmanlistalla 37 sijaa korkeammalla oleva slovakialainen Lubomir Pistej – ottelu Oláhille 4-1 (13-11, 11-6, 8-11, 11-7, 11-8).

Lauantaina kello 15.50 Suomen aikaa Oláh kohtaa isäntämaan Joao Geraldon (WR124), ottelussa on panoksena pääsy puolivälieriin.

Livestream (T1): https://tv.ittf.com/livestream/portugal-open-table-1/1906053

Ottelukaavio ja tulokset: https://results.ittf.com/ittf-web-results/html/TTE5159/results.html#/knock-outs

 

2020 ITTF Challenge Plus, Portugal Open

Suomalaisista Portugalissa ovat mukana:

– Benedek Oláh (MS, MD)
– Alex Naumi (U21, MS, MD)
– Anna Kirichenko (WS, WD)

Ottelukaaviot ja tulokset (aikaero +2 h)

https://results.ittf.com/ittf-web-results/html/TTE5159/results.html#/knock-outs

Lauantain ohjelma ja tulokset

MS R16: OLAH Benedek FIN (WR104) – GERALDO Joao POR (WR124) klo 15.50 (T1)
Livestream: https://tv.ittf.com/livestream/portugal-open-table-1/1906053

Perjantain suomalaistulokset

MS R64: ARVIDSSON Simon SWE (WR478) – OLAH Benedek FIN (WR104) 2-4 (10-12, 11-4, 11-4, 11-13, 7-11, 7-11)
WD R16: HASHIMOTO Honoka JPN / SATO Hitomi JPN – CODINA Ana ARG / KIRICHENKO Anna FIN 3-0 (11-6, 11-5, 11-3)
MS R32: PISTEJ Lubomir SVK (WR67) – OLAH Benedek FIN (WR104) 1-4 (11-13, 6-11, 11-8, 7-11, 8-11)

Torstain suomalaistulokset

WS PR1: KIRICHENKO Anna FIN – KUMAHARA Caroline BRA 1-4 (7-11, 3-11, 11-9, 9-11, 3-11)
MD PR2: NAUMI Alex FIN / OLAH Benedek FIN – OSIRO Pedro SUI / WEBER Lionel SUI 0-3 (11-13, 6-11, 10-12)
WD PR2: BOGDANOVA Nadezhda BLR / TRIGOLOS Daria BLR – CODINA Ana ARG / KIRICHENKO Anna FIN 2-3 (11-5, 9-11, 9-11, 11-4, 10-12)

Keskiviikon suomalaistulokset

U21 R64: MEISSNER Cedric GER – NAUMI Alex FIN 1-3 (10-12, 10-12, 11-9, 7-11)
U21 R32: NAUMI Alex FIN – OSIRO Pedro SUI 1-3 (11-5, 4-11, 4-11, 5-11)
MS PR1: NAUMI Alex FIN – CAZACU Alexandru ROU 0-4 (7-11, 10-12, 6-11, 7-11)

 

Jura Morez TT:lle tappio Ranskan liigassa

Benedek Oláhin edustama Jura Morez TT koki myöhään tiistai-iltana pöytätenniksen Ranskan Pro A -liigassa niukan 2-3 -kotitappion Saint-Denis US 93:lle.

Myös Oláhin ilta oli mollivoittoinen, kun Saint-Denisin ruotsalaisvahvistus Pär Gerell oli suomalaista parempi erin 3-2 (7-11, 15-13, 7-11, 11-3, 13-11). Vieraiden voitto ratkesi, kun Mehdi Bouloussa voitti Oláhin 3-1 (11-5, 6-11, 11-8, 11-9). Kotijoukkueen molemmat voitot nappasi kiinalaispeluri Chao Zhai.

Jura Morez jatkaa sarjassa toisena. Ranskan liiga jatkuu 22. helmikuuta kotona Villeneuve PPC:tä vastaan.

Oláhin pelit puolestaan jatkuvat jo tällä viikolla Portugalissa järjestettävässä ITTF:n Challenge Plus -osakilpailussa. Kaksinpelit käynnistyvät Oláhin osalta perjantaina suoraan 64 pelaajan pääkaaviossa.

Lissabonin kilpailuissa ovat mukana myös Alex Naumi ja Anna Kirichenko, molemmat sekä kaksin- että nelinpeleissä keskiviikosta alkaen.

Portugalin ottelukaaviot ja tulokset

https://results.ittf.com/ittf-web-results/html/TTE5159/results.html#/knock-outs

Ranskan Pro A -liigan sarjataulukko ja ohjelma

http://www.fftt.com/pro/index.php?job=division&id=proam

 

Pingisligan 2019/2020 – Alex Naumi / Eslövs AI BTK

Alex Naumi pelaa kaudella 2019/2020 Ruotsin pääsarjaa Pingisligania Eslövs AI BTK:n riveissä. Naumin joukkuekavereina pelaavat Satoshi Aida, Truls Möregårdh, Nandor Ecseki, Daniel Kosiba ja Robert Svensson.

Seuraava ottelu 25.2.2020 Falkenbergs BTK – Eslövs AI BTK.

9.2.2020 Halmstad BTK – Eslövs AI BTK 3-5
Alex Naumille 0-3 tappiot Tom Jarvisille ja Fabian Åkerströmille.

4.2.2020 Eslövs AI BTK – Söderhamns UIF 4-0
Alex Naumi ei pelannut.

28.1.2020 BTK Rekord – Eslövs AI BTK 1-4
Alex Naumille 1-3 tappio Qiu Liangia vastaan

21.1.2020 Eslövs AI BTK – BTK Kävlinge 4-2
Alex Naumille 3-0 voitto Samuel Maybestä ja 1-3 tappio Kirill Shvetsille.

14.1.2020 Spårvägens BTK – Eslövs AI BTK 0-4
Alex Naumille selkeä 0-3 voitto Martin Friisistä joukkueen 0-4 voitto-ottelussa.

17.12.2019 Munkedals BTK – Eslövs AI BTK 0-4
Alex Naumi ei pelannut.

11.12.2019 Eslövs AI BTK – Halmstad BTK 4-1
Alex Naumi ei ollut kokoonpanossa Finlandia Openissa saadun käsivamman vuoksi.

3.12.2019 Eslövs AI BTK – Falkenbergs BTK 4-2
Alex Naumille 1-3 tappio Alexander Franzenille ja koko ottelun ratkaissut 3-2 voitto An Shusta.
Jälkilähetys: https://solidsport.com/pingiskanalen/g/w1iq6fe8

22.10.2019 Söderhamns IF – Eslövs AI BTK 1-4
Alex Naumille 2-3 tappio Anton Hjortia vastaan.
Jälkilähetys: https://solidsport.com/pingiskanalen/g/ckvsx4hl

14.10.2019 Eslövs AI BTK – BTK Rekord 4-1
Alex Naumille 2-3 tappio Michal Obelslota vastaan.
Jälkilähetys: https://solidsport.com/pingiskanalen/g/g42uus6l

24.9.2019 BTK Kävlinge – Eslövs AI BTK 1-4
Jälkilähetys: https://solidsport.com/pingiskanalen/g/j7m2udyx

11.9.2019 Eslövs AI BTK – Spårvägens BTK 4-0
Alex Naumille 3-2 voitto Daniel Schafferista debyyttiottelussa.

Sarjan tulokset: https://www.profixio.com/fx/serieoppsett.php?t=SBTF_SERIE_AVD11287&k=LS11287&p=1

Sarjan yleissivu: http://www.pingisligan.se/seriesida-herr-undersida1/

Eslövs AI BTK kotisivu: https://bordtennis.eai.se/