Maraton 75-vuotta

Maraton järjesti lauantaina 18.5.2024 pienimuotoisen juhlan. Paikalle saatiin seuran vanhoja aktiiveja; seuran kunniapuheenjohtaja Stig-Björn Holmström,  Kurt Degerlund, Kaj Blomfelt ja Rolf Björkell muutama mainitakseni. Ikää porukalla on 348 vuotta. Joten voitaneen puhua kokemuksesta. Mikael Blomfelt, Carola Juselius (Björkell) ja Mimi Skog edustivat 1970-luvun juniorikaartia.

Tilaisuuden aluksi esiteltiin seuran vanhoja aktiiveja nuoremmalle väelle. Tämän jälkeen tehtiin katsaus tämän hetken tilanteeseen ja mitä on tapahtunut viimeisinä yhdeksänä vuotena. Uusimpana uutisena oman kahden pöydän pelitilan saaminen 24/7 syyskuusta alkaen. Muistamiset ja palkitsemiset siirrettiin kakkukahvien jälkeen, koska osa vieraista pääsivät myöhemmin mukaan tilaisuuteen. Kakkukahvien aikana paikalle tuli muusikko Stefan Paavola esiintymään.

Kakkukahvien jälkeen seura jakoi liiton ansiomerkkejä. Pronssisen ansiomerkin sai Cara Hjelt, Pär Grefberg, Kari Kekäläinen, Jani Marttinen ja Juha Paldanius. Hopeinen myönnettiin Kauko Nikkaselle ja Jens Weckströmille. Kultaisen ansiomerkin sai Taisto Penttinen. Valitettavasti hän ei päässyt paikalle, mutta puhelimella hänetkin tavoitettiin.

Seura on päättänyt jatkossa pitää vuosittain kakkukahvitilaisuuden kauden päätteeksi, jossa palkitaan kauden parhaita. Kauden kilpapelaajaksi valittiin Erik Räsänen, kauden seuraihmiseksi Henri Weiss.  Kaj Blomfelt kertoi hauskoja muistoja kilpailutilanteista vuosien varrelta. Esimerkkinä mainittakoon  Reijo Olkinuoran lähteneen pullakahveille tuomaritehtävästään kesken pallon Leif Rehnströmin pelistä ja takaisin tulessaan samaa palloa pelattiin edelleen. Rolf ”Rofa” Björkell kertoi kuinka eräs Maratonin nuori pelaaja ei malttanut lopettaa pajatson pelaamista ja lopulta auto oli lähtenyt kotia kohti ilman pelaajaa. Toki Rofa kävi hakemassa itkevän pojan kyytiinsä.

Maraton kiittää kaikkia juhlaan osallistuneita. Sosiaaliseen mediaan tulee lisää kuvia viikon aikana.

Kuvassa vasemmalta oikealle Stig-Björn Holmström, Kurt Degerlund, Kaj Blomfelt ja Rolf Björkell.

One thought on “Maraton 75-vuotta

Vastaa