Suomen-Viron naisten liigan tuloksia

Suomen ja Viron yhteisen naisten liigan pelit saatiin kuin saatiinkin käyntiin. Virolaiset pelasivat omat keskinäiset karsintansa jo aiemmin. Neljän suomalaisseuran pelit käytiin Espoon tuulimäessä lauantaina 13.11.

TIP-70 ykkösjoukkue oli ainoa, joka sai parhaat pelaajansa mukaan ja voittikin kaikki pelinsä 3-0. Joukkueessa pelasivat  Yumo Luo, Maria Girlea ja lainapelaajana Marina Donner.

TIPin kakkosjoukkue, PT Vantaa hävisi vain seuran ykkösjoukkueelle ja sijoittui jatkosarjaa ajatellen toiseksi. Joukkueessa olivat Ella Kellow, Aleksandra Seppänen ja lainapelaajana Anna Gavrilova.

PT Espoo ja MBF pelasivat ilman kärkipelaajiaan. Keskinäisessä välienselvittelyssä Espoo oli joukkueella Alisa Sinishin, Eleonoora Roosioks, Yixin Yang parempi, muissa otteluissa joukkueessa pelasi myös Sonja Ylinen. Myös MBF:stä ratingin kärki oli poissa, mukana olivat lainapelaajina Riin Oviir, Mia Kellow ja Oksana Ruotsalainen sekä seuran omana pelaajana Ildiko Kadar.

Seuraava kierros on sovittu pelattavaksi yhteisturnauksena Tallinnassa 29. tammikuuta.

Vastaa