Jyväskylässä pelattiin kilpaa lähes seitsemän vuoden tauon jälkeen

PT Jyväskylä järjesti oman lyhyen historiansa ensimmäiset pöytätenniskilpailut 10.–11.12. Vaajakosken liikuntahallilla. Edellisen kerran Jyväskylässä on järjestetty ylipäänsä kansalliset kilpailut helmikuussa 2015 TJG-turnauksen muodossa. Sitä edellisiä kisoja saakin etsiä jo isommalla suurennuslasilla historian kirjojen syövereistä.

Nyt järjestetyt kilpailut ehdittiin siirtää jo kahdesti koronakiusalaisen takia. Koska keväät 2020 ja 2021 menivät sivu suun, oli kisojen järjestyminen poikkeuksellinen ilon aihe seuraväelle. Tällä kertaa valmistelut eivät menneet hukkaan!

Kaiken kaikkiaan kisat onnistuivat järjestäjien näkökulmasta nimittäin mukavasti. Talkoolaisia oli tarpeeksi, olosuhteet mainiot (valtavan iso kiitos Mikkeliin aitojen ja pistetaulujen lainasta!) ja pelaajiakin ”ensimmäisten” kisojen tarpeisiin mukavasti. Koronapassirumbastakin selvittiin tanssahdellen. Ainoa harmaita hiuksia tuottanut asia oli kilpailusofta PT-Guru 3, joka ei tuntuvat tulevan millään toimeen kilpailunpyörittäjä Pelkosen kanssa. Jonkinlaiseen välirauhaan kuitenkin kisojen edetessä päästiin, joten siitäkään ei kisojen onnistuminen jäänyt lopulta kiinni.

Vaan miten varsinaiset kisatapahtumat etenivät, siitä voi lukea seuraavilta riveiltä.

Koululaisten SM avasi tapahtumat

Perjantaiaamupäivän ratoksi alakoululaiset pääsivät mittelemään Suomen mestaruuksista. Kilpailuun oli ilmoittautunut 26 pelaajaa, joista valtaosa tuli Jyväskylästä. Erityisen ison hymyn kisajärjestäjien kasvoille toivat lukuisat uudet pelaajat, jotka eivät pöytätennisharjoituksissa ole aiemmin käyneet, vaan pallo oli opittu kesyttämään jossain muualla. Mukana oli muun muassa neljä paikallista tyttöpelaajaa, jotka saadaan toivottavasti nopeasti mukaan myös PT Jyväskylän toimintaan.

Alakoululaiset olivat innoissaan!

Mitalipeleihin asti uusilla pelaajilla eivät vielä rahkeet kuitenkaan riittäneet. Sarjan ykkössijoitettu, TIP-70:n Jimi Koivumäki pelasi vakuuttavasti koko turnauksen ajan ja nappasi mestaruuden ilman erätappioita. Finaalissa taipui hienosti pelannut Lappeenrannan Oliver Kaskama. Pronssit menivät Jyväskylään Eero Maasolalle ja Aapo Lehtiselle. Erityisesti syksyn alussa pingiskouluun tullut Aapo pelasi mahtavan turnauksen ja otti erittäin ansaitun pronssin.

Alakoululaisten mitalistit: Oliver Kaskama (LrTU), Jimi Koivumäki (TIP-70), Eero Maasola (PT Jyvskylä) ja Aapo Lehtinen (PT Jyväskylä)

Yläkoululaisten sarjaan saatiin mukaan 15 urhoa. Selkeä ykkössuosikki, KoKun Aleksi Ikola laitettiin kovaan testiin finaalissa, kun Savonlinnan Eemeli Teerimäki pisti spinnit pöytään ja hyökkäsi rajusti päälle. Näyttävä finaali kääntyi kuitenkin lopulta Aleksille erin 3-2 (viimeinen erä 11-9). Finaalia seuranneet asiantuntijapiirit ennustivat Eemelin hieman alle 1300:n alle olevien ratingpisteiden nousevan tulevaisuudessa ylöspäin. Alakoulujen tapaan yläkoululaisten sarjassa mitalit menivät Jyväskylään, kun pronssille selviytyivät Eemeli Tarvainen ja Patrik Södergård.

Yläkoululaisten mitalistit: Eemeli Tarvainen (PT Jyväskylä), Aleksi Ikola (KoKu), Patrik Södergård (PT Jyväskylä) ja Eemeli Teerimäki (LiPi).

Lukiolaisten sarja typistyi tällä kertaa kuuteen osallistujaan, joista hieman yllättävästi neljä oli Hyvinkäältä ja kaksi Jyväskylästä. Yhtenä poolina pelatun sarjan kirkkaimmat mitalit jäivät kuitenkin järjestävälle seuralle. Mestariksi (yhdellä erätappiolla) pelasi Thaimaan vahvistus Poom Ratanavanichrojn, joka edustaa PT Jyväskylää tämän kauden ajan vaihto-opintojensa myötä. Hopeaa sai toisen polven pingisjyrä Sebastian Ahonen. Hyvinkään autokunnasta pronssille taiteili Ossi Marttila.

Lukiolaisten mitalistit: Ossi Marttila (HUT), Sebastian Ahonen (PT Jyväskylä) ja Poom Ratanavanichrojn (PT Jyväskylä).

Opiskelijoiden SM-kisoista Jyväskylän sisäiset

Koululaispelien tauottua lavalle päästettiin hieman isommat lukutoukat, kun tuli vuoro ratkoa opiskelijoiden Suomen mestarit. Kaksinpelin yhdeksästä pelaajasta kahdeksan edusti Jyväskylän yliopistoa ja yksi Jyväskylän ammattikorkeakoulua. Välieriin selvisivät yliopiston puolelta Konsta Kähtävä, Kwo Pu-Zhao, Henri Pelkonen (opinnot olleet jäissä viimeiset 3 vuotta) ja Jukka-Pekka Nieminen (opinnot olleet jäissä viimeiset 30 vuotta). Ensimmäisessä välierässä Kähtävä marssi ikiopiskelija Niemisen yli melko selvin numeroin, mutta toisessa välierässä väännettiin huomattavasti tiukemmin. Kynäotteella ja rystynäppylällä paikoin erittäin näyttävästi pelannut Pu-Zhao taipui lopulta kovasti tsempanneelle Pelkoselle erin 3-2. Finaalissa Pelkosen eväät olivat sitten jo syöty, kun treenikaverien mittelössä Kähtävä vei omansa selvin erin 3-0.

Opiskelijoiden mitalistit: Henri Pelkonen (PT Jyväskylä), Konsta Kähtävä (PT Jyväskylä), Jukka-Pekka Nieminen (PT Jyväskylä) ja Kwo Pu-Zhao (ei seuraa).

Nelinpelin mestaruuden nappasivat Pelkonen ja Kähtävä. Neljän parin poolissa mestarit laittoivat kuitenkin tiukoille Pu-Zhao ja sarjan ainoa ammattikorkeakoululainen Trung Nguyen. Pronssille selvisivät Daniel Söderström ja Xu Huashui. Mestaruuden myötä Pelkonen ja Kähtävä saivat samalla edustusoikeuden ensi kesän opiskelijoiden EM-kisoihin, jotka järjestetään Puolassa. Sitä ennen kaksikko saa hakata palloa tosin pöytään enemmän kuin laki sallii, jotta sieltä on minkäänlaista menestystä odotettavissa.

Opiskelijoiden SM-kisojen osallistujat.

Jyväskylä Open keräsi yhteen juniorit, harrastelija, kilpapelaajat ja hassuttelijat

Jyväskylä Openiksi ristittyihin kansallisiin kilpailuihin osallistui 65 pelaajaa. Kilpailut aloitettiin jo perjantai-iltana ratingluokilla, mutta kunnolla vauhtiin päästiin lauantaina. Juniori-ikäisiä pelaajia kisoissa oli 23, mitä voidaan pitää kohtuullisen hyvänä määränä.

Rating-luokat

Ratingluokassa pelaajat oli jaettu kahteen ryhmään. Rating 1 -luokan viiden pelaajan poolin vei nimiinsä Aleksi Ikola ennen Konsta Kähtävää. Saman päivän Suomen mestareiden kamppailussa Aleksi (yläkoulujen SM) näytti Konstalle (opiskelijoiden SM) kaapin paikan erin 3-2. Yhdeksän pelaajan Rating 2 -luokan vei nimiinsä Pate Ikola. Isä-Ikola voitti finaalissa Vireen Antti Kurkon puhtaasti 3-0.

Rating 1-luokan mitalistit: Henri Pelkonen (PT Jyväskylä) ja Aleksi Ikola (KoKu). Konsta Kähtävä (PT Jyväskylä) ehti poistua.
Rating 2 -luokan mitalistit: Pate Ikola (KoKu), Sanna Harjunpää (KoKu), Pyry Siven (YPTS) ja Antti Kurko (Vire).

MK

Miesten kilpasarjan 100 euron pääpalkinnosta asettui nahistelemaan 14 pelaajaa. Sarjasta selviydyttiin ilman suurempia yllätyksiä, ja 100 euroa vei mukaansa Oulun Teemu Oinas. Tiukimmin Teemun haastoi kanssafinalisti Turun Juha Äänismaa. Pronssia nappasivat toinen turkulainen Janne Vuorinen ja Helsinkiin Jyväskylästä lukio-opintojen perässä tänä syksynä muuttanut TIP-70:n Maria Girlea.

MK:n mitalistit: Juha Äänismaa (TuKa), Teemu Oinas (OPT-86) ja Janne Vuorinen (TuKa).
MK:n mitalisti: Maria Girlea (TIP-70).

M-2000

Kisojen päättäneen luokan mestariksi nousi MK:n pronssimitalisti TuKan Janne Vuorinen. Hieman yllättäen finaaliin pääsi PT Jyväskylän Konsta Kähtävä, joka voitti välierässä seurakaveri Markku Virneksen 3-2 ja puolivälierässä Suomen mestareiden kamppailussa Aleksi Ikolan. Pronssia Markun lisäksi Ylivieskan toivolle, Pekka Korvalle.

M-2000:n mitalistit: Konsta Kähtävä (PT Jyväskylä), Janne Vuorinen (TuKa) ja Markku Virnes (PT Jyväskylä).
M-2000:n mitalisti: Pekka Korva (YPTS).

M-1700

Ykkössijoitettu Aleksi Ikola piti kuuden pelaajan poolina pelatussa luokassa pintansa, vaikka ilman tappioita voittaja ei selvinnyt. Luokan kolmanneksi tullut Luka Oinas nimittäin nappasi Aleksin päänahan erittäin jännittävässä 3-2-matsissa. Aleksin vanavedessä KoKun kaksoisvoiton varmisti Bo-Eric Herrgård.

M-1700:n mitalistit: Bo-Eric Herrgård (KoKu), Aleksi Ikola (KoKu) ja Luka Oinas (OPT-86).

M-1500

Oulun 10-vuotias Luka Oinas nappasi 1500-luokasta kultaa vauhdikkaalla ja taidokkaalla pelillä. Jatkossa Luka nähdään taas kovemmissa luokissa, kun pisteet pomppaavat seuraavassa rating-laskennassa jo yli 1500 pisteen. Paluun kilpailuihin tehnyt PT Jyväskylän Jukka-Pekka Nieminen saalisti hopeaa. Pronssilla Kuopion Terho Hiltunen ja Turun Jari Heikkilä.

M-1500:n mitalistit: Jari Heikkilä (TuPy), Luka Oinas (OPT-86) ja Jukka-Pekka Nieminen (PT Jyväskylä). Ennen palkintojenjakoa Terho Hiltunen (KuPTS) ehti poistua paikalta.

M-1300

Näyttävää junioripingistä nähtiin myös 1300-luokassa. TIP-70:n Jimi Koivumäki taiteili itsensä luokan kahdeksanneksi sijoitettuna finaaliin. Kokemus kuitenkin puri tällä kertaa ja kulta matkasi Mikkeliin Pia Paakkulaisen mukana. Himmeämmät mitalit Pate Ikolalle (KoKu) ja toisella pronssilla Terho Hiltuselle.

M-1300:n mitalistit: Jimi Koivumäki (TIP-70), Pia Paakkulainen (MPS), Pate Ikola (KoKu) ja Terho Hiltunen (KuPTS).

M-1100

Juniorit näyttivät myös tässä luokassa mallia. Kultaa Ylivieskan Pyry Sivenille mahtavan näköisellä pelillä. Muut mitalit PT Jyväskylälle järjestyksessä Poom Ratanavanichroijn (hopeaa), Sebastian Ahonen (pronssia) ja Arttu Peltonen (pronssia).

M-1100:n mitalistit: Arttu Peltonen (PT Jyväskylä), Sebastian Ahonen (PT Jyväskylä), Poom Ratanavanichroijn (PT Jyväskylä) ja Pyry Siven (YPTS).

M-900

PT Jyväskylän Ilkka Urtamo vei nimiinsä 900-luokan. Tiukoille Ilkan kuitenkin laittoi Tampereen Valtteri Nummi, joka oli mukana ensimmäisissä pingiskisoissaan. Jatkossakin kannattaa Valtterin mukaan lähteä, sen näköistä oli peli! Pronssia Poomille ja Mikkelin Fatih Kocille.

M-900:n mitalistit: Poom Ratanavanichroijn (PT Jyväskylä), Valtteri Nummi (PT 75), Ilkka Urtamo (PT Jyväskylä) ja Fatih Koc (MPS).

Junioriluokat

18 junioria jaettiin kolmeen luokkaan. Juniorit 1-luokassa kultaa saalisti kisojen kaksoismestari, YPTS:n Pyry Siven ennen perjantain koululaiskisoista sairastelun takia vetäytynyttä Jyväskylän Lenni Kemppaista. Pronssia järjestävän seuran Patrik Södergårdille.

Juniorit 1 -luokan mitalistit: Lenni Kemppainen (PT Jyväskylä), Pyry Siven (YPTS) ja Patrik Södergård (PT Jyväskylä).

Juniorit 2 -luokka pelattiin pitkän kaavan mukaan seitsemän pelaajan poolina. Hienosti kisoissa pelannut PT 75:n Valtteri Nummi keräsi eniten voittoja ennen MPS:n Fatih Kocia. Pronssipallille astelivat Lappeenrannan Jussi Hagman ja paikallisten Arttu Peltonen.

Juniorit 2 -luokan mitalistit: Artttu Peltonen (PT Jyväskylä), Jussi Hagman (LrTU), Fatih Koc (MPS) ja Valtteri Nummi (PT 75).

Juniorit 3 -luokka käytiin viiden Jyväskylän pelaajan sisäisenä taistona. Kultaa Nuutti Laitiselle (ekat kisat), hopeaa Aapo Lehtiselle (ekat kisat) ja pronssia Iivari Rimpilälle (toiset kisat).

Juniorit 3 -luokan osallistujat: Nuutti Laitinen, Julius Mäkinen, Aapo Lehtinen, Iivari Rimpilä ja Kaapo Rautiainen (kaikki PT Jyväskylä).

Harrastajat

Harrastajien taistoon lähti yhdeksän pelaajan joukko. Ainoa kisakokemusta omannut pelaaja, Nu-Sen Teemu Säppi kesti paineet ja vei kultaa. Hopeaa huuhtoi HUT:n Ossi Marttila ja pronssia saman seuran Veeti Kittamaa sekä Jyväskylän Sampsa Kutvonen.

Harrastajien mitalistit: Teemu Säppi (Nu-Se), Ossi Marttila (HUT), Sampsa Kutvonen (PT Jyväskylä) ja Veeti Kittamaa (HUT).

Gun Game

Päätetään raportti kisojen erikoisuuteen, eli Gun Gameen. Pelin ideana oli, että saatujen pisteiden myötä pelaaja joutui vaihtamaan pelivälinettä. Palloa lätkittiin pöytään mm. kynäotteella, sulkapallomailalla, frisbeellä ja puhelimella. 15 pisteeseen ja kahteen erävoittoon pelatut matsit saivat osallistujat syttymään. Tätä on tarjolla jatkossakin.

Gun Gamen mestariksi pelasi turnaussäännöt kehittänyt Henri Pelkonen (sattumaa?). Hopeaa sai Nurmeksen Santeri Korhonen ja pronssia KoKun Jesse Ikola. Gun Gamen tyylinäytteitä voi katsoa kisatallenteelta: https://youtu.be/Xu07RuCv1iI?t=4888

Gun Gamen mitalistit: Jesse Ikola (KoKu), Henri Pelkonen (PT Jyväskylä) ja Santeri Korhonen (Nu-Se).

Jälkisanat

Ilman heikentynyttä koronatilannetta koululaisten SM-kisoihin olisi varmasti saatu vähintään puolet enemmän osallistujia. Paikallisten koulujen opettajajohtoiset ryhmät jäivät kisoista tällä kertaa pois, ja kaikki osallistujat olivat yksittäisiä pelaajia. Ensi vuonna deltojen, alfojen ja omikronien väistyessä saadaan koululaiskisoihin varmasti lähemmäs 100 osallistujaa.

Jo nyt voidaan luvata, että seuraaviin Jyväskylän kilpailuihin ei tule olemaan seitsemän vuoden taukoa. Vastaava kilpailukokonaisuus pyritään järjestämään taas ensi joulukuussa. Kisojen ajankohta tuntui olevan mainio sekä pelaajille että järjestäjille.  Nähdään siis ensi vuonna!

Ensi vuoteen, sanoo Aapo.

Vastaa