OPT-86 maaliskilpailut – Kilpailutulokset + raportti

Ohessa tulokset OPT-86 maaliskilpailuista. Kiitos kaikille pelaajille ja taustajoukoille. Kevätkilpailuissa 9.4.2022 jatketaan Ratamotiellä kilpailujen parissa.

Linkki tiedostoon: OPT-86 maaliskilpailut 26.3.2022 Ottelukaaviot.xls

Maaliskilpailut pelattiin lopulta noin 35 pelaajan voimin. Ilmoittautumisen takarajan jälkeen kymmenkunta jäi pois sairastumisten vuoksi ja noin kymmenkunta ilmoittautui jälki-ilmoittautuneena. Mukavat pienet kisat jossa oli kuitenkin varsin kelpo taso.

Junioriluokassa oli kahdeksan pelaajaa. Pelaajat jaettiin kahteen neljän pelaajan pooliin, jonka jälkeen pelattiin vielä finaalipooli ja consolation pooli neljän pelaajan kesken. Luokan ykköseksi pelasi OPT-86:n Luo ”Jessica” Jiaqi ilman tappioita. Kakkoseksi pelasi OPT-86:n Kaarlo Lampinen joka onnistui revanssimatsissa voittamaan KePts:n Aaron Kelhän. Finaalipoolissa OPT-86:n Aapo Åvist joutui taipumaan tiukkoihin tappioihin. Consolation poolissa OPT-86:n Eetu Mäkelä oli kuningas, Eetu tippui consopooliin erävertailussa. Heiton Ronny Puikkoselle kakkossija, kolmanneksi OPT-86:n Emil Oikarainen ja neloseksi saman seuran Unto Parkkinen. Tässä poolissa nähtiin pari ääritiukkaa viisieräistä.

Kuva: Junioriluokan palkitut

Ratingluokassa oli mukana vaikea pelaajamäärä 28 pelaajaa. Kisan diktaattori päätti jakaa pelaajat kutsun mukaisesti kolmen pelaajan pooleihin, näinpä kaksi ensimmäistä poolia olivat kahden pelaajan pooleja. Näistä kolmen pooleista jakaannuttiin lohkosijoituksen mukaan 4-5 pelaajan jatkopooleihin. Jatkopoolien voittajien kesken pelattiin vielä finaalipelit ja lohkokakkoset olivat ansainneet pronssipystit.

Alkulohkoissa nähtiin pari yllätystä. OPT-86:n juniorivalmentajaksi vastikään siirtynyt Zhu Ning voitti Terho Jylhälehdon 3-1, Terholle kuitenkin ykköspaikka lohkossa, koska KePts:n Aleksi Turpeinen voitti Ningin 3-1 ja Terho voitti Aleksin 3-0. Heiton Aaro Tolonen pelasi ennakkoluulottomasti ja pudotti KoKu:n Börje Strömin lohkon kakkospaikalta. Muuten mentiin tiukasti ratingien mukaisesti. Mainittakoon että Heiton Otso Vahtolalla oli ottelupallo KoKu:n Christoffer Pörniä vastaan, mutta se pallo päättyi nopeasti syöttövirheeseen.

Lohkoykköset jaettiin kahdeen viiden pelaajan pooliin. Tässä vaiheessa ratingerot olivat jo pieniä ja yllätyksiä tuli enemmänkin. OPT-86:n Marko Seppälä kuitenkin voitti A-poolin ja saman seuran Hannu Vuoste B-poolin, molemmat ilman tappioita. Marko joutui aikataulujen vuoksi kuitenkin jättämään finaalin pelaamatta. A-lohkosta pronssille selvisi Terho Jylhälehto keskinäisellä voitolla Heiton Sisu Vahtolasta ja B-lohkosta KoKu:n Sam Levander erävertailulla KoKun:n Jukka Dahlströmiä ja YNM:n Oskari Honkavaaraa vastaan. Oli hienoa nähdä Jukka Dahlström jälleen pelikentillä pitkän pelitauon jälkeen. Lohkon trillerimatsina on pakko mainita Oskari Honkavaaran taisteluvoitto viidennen jatkopalloilla Luka Oinaksesta. Näiden kahden matsit ovat olleet viime aikoina supertasaisia, niin nytkin.

Kuvat: Ratingluokka 1 palkitut, Terho Jylhälehto ehti karata paikalta ennen palkintojenjakoa

Lohkokakkosten kesken pelattiin 1-luokan tapaan.  Ristiin pelaamista tuli vielä enemmän. A-lohkon voitti OPT-86:n Seppo Kallio keskinäisen ottelun vertailulla OPT-86:n Niklas Karjalaisesta jolle siis pronssia. B-poolin ykkönen oli tappioitta lohkon nelospaikalta OPT-86:n Juho Åvist. Kakkoseksi OPT-86:n moottoriturpa Tapio Tuuttila. A-lohkossa pelattiin muuten peräti seitsemän viisieräistä ottelua joten se viivästytti aikataulua puolisen tuntia iltapäivän osalta näiden pelaajien osalta. Loppuottelussa Seppo Kallion kokemus oli liikaa Juho Åvistille erin 3-0. Juholta silti aivan erinomaiset esitykset luokassa.

Kuva: Ratingluokka 2 palkitut

Ratingluokka 3:ssa poolit pelattiin neljän pelaajan kesken. Tässä ykkösmiehet olivat ykkösiä. KoKu:n Börje Ström A-poolissa ja OPT-86:n Touko Laine B-poolissa. A-lohkosta kakkoseksi KePts:n Aleksi Turpeinen ja B-lohkosta Heiton Otso Vahtola. Finaalissa Börje kukisti Toukon viisieräisen päätteeksi.

Kuva: Ratingluokka 3 palkitut

Iltapäivän pelit kutistuivat kahteen luokkaan kun Miesten kaksinpeliin ei saatu riittävästi ilmoittautumisia. M-1600 luokassa pelattiin yhdeksän pelaajan kesken. Kärkisijoitetut olivat terävänä kun YNM:n Oskari Honkavaara voitti A-poolin ja KoKu:n Bo-Eric Herrgård B-poolin. B-poolissa nähtiin mojovat yllätykset kun OPT-86:n Zhu Ning pelasi vitospaikalta lohkokakkoseksi. Voimmeko tästä(kin) päätellä että juniorivalmennus ja sparraaminen parantaa myös omaa pelitasoa?  Semifinaaleissa Oskari päätti Ningin etenemisen viisieräisessä, toisessa semifinaalissa Bo-Eric oli KoKu:n sisäisessä väännössä Sam Levanderia terävämpi 3-0. Loppuottelussa Bo-Eric ei pystynyt haastamaan Oskaria voitosta, tästäkin tulos 3-0. Oskarin puolustuspeli on vaikea murrettava monelle pelaajalle.

Kuva: M-1600 palkitut

M-1200 luokkaan saatiin lopulta kasaan 15 pelaajaa. Pelit pelattiin kolmessa poolissa. Tulokset etenivät pitkälti ratinglistojen mukaisesti. A-poolin vei KoKu:n Börje Ström puhtaalla pelillä. Kakkoseksi Heiton Otso Vahtola. B-poolissa lohkon kakkoseksi sijoitettu OPT-86:n Touko Laine vei ykköspaikan KoKu:n Christoffer Pörniltä 3-2 voitolla. C-poolissa OPT-86:n Juho Åvist piti ykköspaikkansa, lohkon kakkoseksi KePts:n Aleksi Turpeinen joka hävisi Juholle äärimmäisen tiukasti erin 3-2. Puolivälierissä Christoffer Pörn pudotti Aleksi Turpeisen 3-0 ja Juho Åvist Otso Vahtolan 3-1. Christoffer jatkoi samaan malliin pudottamalla ykkössijoitetun Börjen semifinaalissa 3-1. Luokan hienoin taistelu nähtiin Touko Laineen ja Juho Åvistin välillä. Supertasainen peli jossa hienoa hyökkäyspeliä alusta loppuun. Toukon bensa riitti 3-2 voittoon räjähtävien sivallusten saattelemana. Loppuottelussa Christoffer jäi Toukon jalkoihin erin 3-0.

Kuva: M-1200 palkitut

Vastaa