Kemin kansalliset – Kilpailutulokset

Kilpailun viimeinen pallo lyötiin pöytään kello 19.00 eli ennakkoaikataulusta myöhästyttiin 30 minuuttia. 39 pelaajan tasoitusluokka jouduttiin pelaamaan pitkälti ilman erillisiä tuomareita, mutta pelaajat osoittivat hienoa urheiluhenkeä tuomaripulan edessä. Järjestävän seuran kaikki resurssit käytettiin virallisten luokkien otteluiden tuomarointeihin. Jouduimme käyttämään varsin vähän muun seuran pelaajia tuomarointeihin cup-vaiheissa. Junioriluokka jaettiin kolmeen eri tasoryhmään ja jako onnistui ruotsalaisten ja suomalaisten kesken allekirjoittaneen mielestä kohtuudella. Veteraanirating vaihdettiin viime tingassa vielä kahteen eri tasoryhmään pelaajien aloitteesta. Kemiläisten paikalle hommaamat 16 pöytää auttoivat isojen poolien käyttämisessä, montaa neljän poolia ei kisoissa pelattu. Kiitos kaikille pelaajille, etenkin Luleå PF:n ja HSKT:n hienolle junioripitoiselle joukkueelle. Kemin kisat ovat ohjelmassa jälleen ensi kaudella, potentiaalia olisi kasvaa tästä vielä 10-20 pelaajalla jolloin osanottajamäärä olisi nykyresursseille tapissaan.

Linkki tiedostoon: KePts kansalliset 24.2.2018 – tulokset.xls

Vastaa