Mailapeliseuran markkinointi ja viestintä 2020-luvulla -webinaarit

Mailapeliseuran markkinointi ja viestintä 2020-luvulla -webinaarit

Mailapeliliitot (tennis, squash, sulkapallo ja pöytätennis) järjestävät jäsenseuroilleen huhtikuussa yhteisiä markkinointiin ja viestintään keskittyviä maksuttomia seurawebinaareja. Puhujina ovat markkinointi-, viestintä- ja tapahtumapalveluja urheiluseuroille ja lajiliitoille tarjoavan Askel Sportsin asiantuntijat.

Webinaarit koostuvat kahdesta osasta. Ensimmäinen osa sisältää tiiviit puheenvuorot neljästä eri markkinoinnin ja viestinnän aihealueesta, kun taas toisessa osassa syvennytään aiheisiin tarkemmin ja käydään läpi seurojen omia tilanteita. Webinaareissa keskitytään mailapeliseurojen toimintaympäristöön ja -maailmaan.

Webinaarien ensimmäinen osa järjestetään ti 6.4. Isompien seurojen webinaariin voivat osallistua ammattimaiset seurat, joilla on palkattuja valmentajia tai toimihenkilöitä. Pienempien seurojen webinaari on tähdätty vapaaehtoispohjalta toimiville seuroille, joilla on maksimissaan tuntityötä tekeviä valmentajia.

Ti 6.4. (isommat seurat)

14.00 Webinaarin avaus ja esittelyt

14.15 Mitä me oikeastaan ollaan? – Seuran identiteetti

14.30 Mitä meistä kerrotaan? – Seuran brändiviestintä

14.45 Pitääkö tästä maksaakin? – Seuratoiminnan hinnoittelu

15.00 Mistä löytää tulevaisuuden mailapelaajat? – Sosiaalisen median markkinointi

15.15 Lyhyt keskustelu

15.30 Webinaarin päätös

Ti 6.4. (pienemmät seurat)

18.00 Webinaarin avaus ja esittelyt

18.15 Mitä me oikeastaan ollaan? – Seuran identiteetti

18.30 Mitä ja miten meistä pitäisi kertoa? – Seuran brändiviestintä

18.45 Pitääkö tästä maksaakin? – Seuratoiminnan hinnoittelu

19.00 Mistä löytää tulevaisuuden mailapelaajat? – Sosiaalisen median markkinointi

19.15 Lyhyt keskustelu

19.30 Webinaarin päätös

Mukaan voi ilmoittautua tämän linkin kautta viimeistään ke 31.3. Ilmoittautuneille lähetetään Teams-kutsu torstaina 1.4.

Webinaarien toinen osa järjestetään torstaina 22.4. klo 17-19. Sen ohjelma tarkentuu myöhemmin, mutta se mukailee ensimmäisen osan sisältöjä.

 

 

 

Vastaa