Lisenssikilpailu ratkennut

 

Lisenssikilpailun voittajat

-TIP-70, MBF ja PT 60

Tällä kaudella pidettiin seurojen välinen lisenssikilpailu kolmessa ryhmässä; jotka olivat:

  1. Suomen suurin seura /kaikki lisenssit.
  2. Kappalemääräisesti viime kaudesta eniten juniorilisenssejä lisännyt seura.
  3. Suhteellisesti (prosenteissa mitattuna) eniten juniorilisenssejä lisännyt seura. (Ehdot: viime kaudella vähintään 2 juniorilisenssiä ja lisäys kappalemääräisesti vähintään 8).

Jokaisen ryhmän voittajalle 200e.

Suurimman seuran palkinto meni vantaalle TIP-70:lle, jolla lisenssejä on 94. ”Olemme seura, joka tarjoaa hyvät harrastemahdollisuudet kaiken ikäisille ja tasoisille lajin harrastajille. Tämä on varmaan lisenssimäärän salaisuus.”, totesi palkinnosta ilahtunut seuran puheenjohtaja Jarmo Siekkinen. ”Lisenssimäärät eivät meille ole itsetarkoitus, vaan osa toimintaa. Jos lisenssimääriä halutaan lisätä, niin voisi lisenssien maksamista jotenkin yksinkertaistaa vaikkapa ryhmälisensseillä”, Siekkinen täydensi. Tulevalla kaudella seurassa uskotaan, että sadan lisenssipelaajan raja menee kyllä rikki.

Suhteellisesti eniten kategorian kilpailujen sääntöjen mukaan voitti toimintaansa piristänyt MBF. Huomioitavaa oli kasvu erityisesti B lisensseissä.

Kauden ehdottomasti suurin onnistuja löytyy kuitenkin Rovaniemeltä. PT 60 kasvatti juniorilisenssien määrää eniten. Uusia lisenssejä junioreissa peräti 14. ”Käynnistimme toiminnan syksyllä pingiskoululla. Taitojen karttuessa myös kiinnostus kilpailemiseen heräsi. Kemin kilpailut tulivat sopivasti ja isompi joukko innostui mukaan kilpailuun”; kertasi junioritoiminnan puuhamies Kristian Mustonen onnistunutta kautta. Seuralla on tarkoitus kehittää tulevalle kaudelle toimintaa jakamalla juniorit harjoitusryhmiin ja tarjoamalla kolmesti viikossa ohjattua treeniä heille.

 

Kuvassa PT 60:n junnut Kemissä kilpailuissa.

Tulevalla kaudella kilpailua jatketaan!

Taneli Keinonen

 

Vastaa