Jyväskylän kisojen 9.–10.12. raportti

Jyväskylässä pelattiin viikonloppuna kolmet vauhdikkaat kilpailut, joihin osallistui yhteensä yli 130 pelaajaa. Perjantaina miteltiin koululaisten ja opiskelijoiden Suomen mestaruuksista. Lauantaina oli vuorossa toista kertaa järjestetty Jyväskylä Open.

Koululaisia mukana oli ilahduttavasti lähes 80. Iso osa oli vieläpä seuratoiminnan ulkopuolelta tulleita paikallisia koululaisia, mikä oli järjestäjälle erittäin ilahduttavaa.  Jyväskylä Open oli käytännössä täyteen buukattu 57 pelaajan miehityksellä.

Koululaisten SM: 1.–4.-luokkalaiset

Kisatapahtuman nuorimpia lähti mukaan 12. Ykkös-nelosten turnaus pelattiin naapurisalissa, Jyväskylän Naisvoimistelijoiden tiloissa. Aluksi pelattiin kolmen pelaajan alkupoolit, jonka jälkeen miteltiin neljän pelaajan tasopooleissa. Porukan nuorimmainen oli tällä kertaa myös taitavin. TIP-70:n Joel Koivumäelle (2.-lk) ei pysäyttäjää löytynyt. Ainoastaan hopealle yltänyt PT 75:n Tomi Juutilainen (4.-lk) nappasi Joelilta erän. Pronssille ylsivät järjestävän seuran Oiva Kiviluoto (2.-lk) ja muita lajeja harrastava jyväskyläläinen Akseli Niskavaara (3.-lk).

Koululaisten SM: 5.–6.-luokkalaiset

Kisojen suurin luokka keräsi 33 osallistujaa. Nuorempien koululaisten tapaan pelattiin ensin alkupoolit, jonka jälkeen kamppailtiin tasopooleissa. Kaikki pelit pelattiin paras kolmesta. Lohkovoittajien tasopoolien voittajat Lappeenrannan Oliver Kaskama ja Kuopion Konsta Leppänen kohtasivat finaalissa. Oliver kirkasti tällä kertaa viime vuoden hopean kullaksi erin 2-0. Pronssille ylsivät Kuopion Elmeri Räsänen ja erittäin niukasti Konstalle hävinnyt PT Jyväskylän Aapo Lehtinen.

Koululaisten SM: 7.-9.-luokkalaiset

29 yläkoululaista pelasi samalla systeemillä kuin vitos-kutoset. Hienoa oli nähdä jyväskyläläisten lisäksi mukana isot joukkueet Kuopiosta ja Pietarsaaresta. Kirkaimmat mitalit jäivät kuitenkin Jyväskylään, kun paluun kisoihin tehnyt Mihai Girlea nappasi kultaa ja kovasti tällä kaudella kehittynyt Patrik Södergård hopeaa. Pronssille Jyväskylän Nuutti Laitinen ja Kotirannan Kunnon Joel Hahn.

Koululaisten SM: Lukiolaiset

Lukiolaisia oli mukana tällä kertaa vain kaksi. YPTS:n Elia Viljamaa ei antanut Halexin Ville Autiolle armoa ja nappasi kultaa melko selvin erin 3–0. Elia ja Ville saivat erikoisluvan osallistua myös opiskelijoiden rentosarjaan. Ylimääräiseksi jäänyt pronssipokaali luovutettiin Aleksi Ikolalle (KoKu), joka ilmoittautui sarjaan vasta palkintojenjaon alkaessa.

Opiskelijoiden SM: Kilpasarja

Korkeakouluopiskelijoiden Suomen mestaruuden nappasi 12 pelaajan kilpasarjassa KoKan ja Tampereen yliopiston Riku Autio. Hopealle pelasi seurakaveri, Turun yliopistossa fysiikkaa toista vuotta opiskeleva Esa Kanasuo. Pronssille ylsivät Jyväskylän yliopiston parivaljakko Luka Penttinen (OPT-86) ja Konsta Kähtävä (PT Jyväskylä).

Nelinpelissä Autio ja Kanasuo marssivat selvään mestaruuteen. Hopealle taituroivat racketlonmiehet Penttinen ja Oulun yliopiston Joel Pennanen. Pronssia saivat juuri ennen sarjan alkua mukaan ilmoittautuneet Matti Vesaluoma (Haaga-Helia) ja Jukka-Pekka Nieminen (Jyväskylän yliopisto) sekä järjestäjien yhdistämät Vesa Riihimäki (Diakonia AMK) ja Olli Julin (Turun yliopisto).

Opiskelijoiden SM: Rentosarja

Rentosarjaan saivat osallistua vain ei-kilpapelaajat. Tosin järjestäjä teki tähän pienen poikkeuksen lukiolaisten sarjaa pelanneiden Elia Viljamaan ja Ville Aution kohdalla, jotta he saivat perjantaina pelata enemmän kuin yhden pelin. Kaksikko hyödynsi tämän edun ja nappasi nelinpelin mestaruuden. Kaksinpelissä kulta meni Elialle. Muut mitalit menivät Jyväskylän yliopistoon: hopeaa Ole Franz, pronssia Xu Huashuai ja Daniel Söderström.

Jyväskylä Open: Pingiskoulu

Edellisen päivän hiljensi hieman pingiskoululuokkaa, mutta mukana kuitenkin 6 pelaajaa PT Jyväskylästä. Pingiskoulun voittoon ylsi Aki Ylinen, joka päätti koululaiskisojen jälkeen tulla vielä perjantai-iltana treenaamaan, kun peli ei oikein perjantaina kulkenut. Treeni kannatti! Hienosti perjantaista paransi myös toiseksi tullut Aatu Korkiavuori. Pronssia nappasivat Lauri Nirkkonen ja Oiva Kiviluoto.

Jyväskylä Open: Juniori-rating

Juniori-ratingiin lähti 9 pelaajaa. Kultaa nappasi ykkössijoitettu, kotiseuran Lenni Kemppainen. Perjantaina ja lauantaina kaikki luokat urakoinut Lappeenrannan Jussi Hagman kaatui finaalissa 3-1. Pronssia toisella urakoitsijalle, Halexin Ville Autiolle sekä ensimmäistä kertaa virallisiin pöytätenniskisoihin osallistunut Jyväskylä Taneli Luomakoski.

Jyväskylä Open: MK

Jyväskylä Openin pääluokan vei ex-porilainen, nykyinen jyväskyläläinen Konsta Kähtävä. Vahvaa syksyä pelaava Konsta pyöritti finaalissa seurakaveri Henry Laasasta lukemin 3-1. Kolmannet sijat Luka Penttiselle ja rating-luvun perusteella yllättäjäksi laskettavalle Aleksi Ikolalle (KoKu).

Jyväskylä Open: M2000

M2000 eteni mestaria lukuun ottamatta yllättävissä merkeissä. Parhaalla ratingilla luokkaan lähtenyt Luka Penttinen vei kultaa, mutta hopeaa otti todellinen yllättäjä, Turun Pyrkivän Mergim Kelmendi. Luokassa 14. sijoitettu (16 pelaajaa) Mergim pelasi erittäin vakuuttavasti ja kaatoi mm. puolivälierässä TIP-70:n hienosti kisoissa pelanneen Jimi Koivumäen. Finaalissakaan Mergim ei Lukaa helpolla päästänyt. Pronssia nappasivat toinen yllättäjä Vesa Riihimäki (PT Jyväskylä) sekä Janne Relander (KoKa).

Jyväskylä Open: M1800

11-vuotias Jimi Koivumäki oli pysäyttämätön 24 pelaajan M1800-luokassa. TIP-70:n huippulupaus kellisti tiukassa finaalissa JPT:n Heikki Holopaisen erin 3-1. Turnauksen toiset mitalinsa nappasivat Jimille hävinnyt Janne Relander ja Holopaisen vyörytyksen alle jäänyt Henry Laasanen.

Jyväskylä Open: M1500

1500-luokka oli nuorten pingislupausten dominointia. YPTS:n Pyry Siven kohtasi finaalissa jokaisen nuoren pingispelaajan kauhun, kahden puolen näppylämiehen Juhani Luttusen. Kokemusta palkintopallilla edustanut Juhani onnistui vielä alkupoolissa Pyryn kellistämään, mutta finaalissa Pyry veti pidemmän korren tiukkojen erien jälkeen 3-1. Pronssille Turun Olli Koli ja Espoon Ilari Sell.

Jyväskylä Open: M1300

Koivumäen perheen toisen kultamitalin nappasi 1300-luokassa isä-Sami. Toiseksi sijoittunut ja kisoissa kovasti urakoinut Jyväskylän Patrik Södergård sai tylyn 3-0 käsittelyn. Pronssille Samille tiukasti 3-2 hävinnyt Antti Kurko sekä Jyväskylän junioreista Lenni Kemppainen.

Jyväskylä Open: M1000

M1000-luokka pelattiin yhdessä kuuden pelaajan poolissa. Jyväskylän hallin robottihuoneessa pelatun luokan voitti itse oikeutetusti järjestävän seuran Klaus Petritsch, joka on viettänyt kyseisessä huoneessa aikaa enemmän kuin kukaan muu seuran jäsen. Hopealle rynnisti urakoitsija Jussi Hagman ja kolmanneksi kisojen nuorin osallistuja Joel Koivumäki. Myös neljänneksi tullut Turun Mika Koli palkittiin pystillä.

Kiitos kaikille osallistujille ja talkoolaisille! Jyväskylässä kilpaillaan seuraavan kerran keväällä 2023. Tarkemmat ajankohdat selviävät myöhemmin.

Koululaisten SM: Tulokset

Opiskelijoiden SM: Tulokset

Jyväskylä Open: Tulokset

 

 

One thought on “Jyväskylän kisojen 9.–10.12. raportti

Vastaa